top 5- Největší tajemství planety Země

17. dubna 2016 v 12:40 | Dina Braveroad |  top 5
Na naší planetě je spousta záhad, ale já si vybrala nějakých 5. Není to popořadě. Už jsem udělala nějaké záhady v historii, ale tohle je něco jiné. Přeji krásné a hezké čtení.

  1. Vidoucí gigantické oko
Nachází se uprostřed písečných dun. Jeho přezdívkou je Oko Sahary. Jeho průměr je přibližně 50 km a skládá se z několika soustředných kruhů v různých odstínech modré barvy a vědci nemohou zjistit (zatím) jak to mohlo vzniknout. Všimli si toho první kosmonauti.

OBRAZEM: Oko Sahary aneb Podivuhodná struktura Richat

2.Záhadný pouštní lak
Pouštní skály jsou často pokryty tenkou vrstvou, jejíž barvy se různí od bledě oranžové až po černou. Lidé již v pravěku vytvářejí na těchto skalách petroglyfy - nejrůznější obrazy tím, že barevné vrstvy seškrabují. Vědci netuší jak se to mohlo udělat (zatím) . Zhruba třetinu z ní tvoří železo a mangan, které laku dávají barvu, ale jsou také příčinou velké záhady. Laboratorní testy ukázaly, že v materiálu jsou mikroorganismy (malí živočichové) .

Foto: 5 největších tajemství planety Země: Záhadný pouštní lak i růžové jezero v západní Austrálii!

3. Sopka Ulturunku
Je v jihozápadní Bolívii. Je vysoká 6 008 metrů. Naposledy vybuchla před 300 000 lety. Během posledních 20 let naznačuje nebezpečné aktivity: její podzemní komora se plní magmou nejrychleji na světě, desetkrát rychleji než u podobných vulkanických systémů. Za vteřinu sem přiteče jeden kubický metr magmy. Výsledkem je, že se země kolem sopky do vzdálenosti 70 kilometrů nadouvá o několik centimetrů ročně.

Nemám fotku.

2. Jezero Hillier
Na planetě Zemi je mnoho růžových jezer, ale málo slané je jezero Hillier na ostrově Middle Island v západní Austrálii. Jeho barvu možná vůbec nezpůsobují živé organismy, jako jinde, ale chemické reakce. Sůl v jezeře může reagovat s rozpuštěnou jedlou sodou nebo tam může být nějaké jiné vzácné chemické složení skal, které jezero obklopují.
Abyste uvěřili, že toto jezero skutečně existuje, musíte ho vidět na vlastní oči!…

1. Grand Canyon
Grand Canyon (Velký kaňon) v severní Arizoně, jeden z nejznámějších kaňonů na světě. Protéká jím řeka Colorado. Je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Vědci se neshodnou na tom, zda kaňon vymodeloval tok řeky Colorado nebo to bylo naopak - kaňon už tam byl a řeka si prostě našla cestu jeho korytem. Poslední výzkumy naznačují, že Colorado protéká kaňonem nejméně 17 milionů let.
Foto: 5 největších tajemství planety Země: Záhadný pouštní lak i růžové jezero v západní Austrálii!

To je vše.... Co vás nejvíce zaujalo a kam byste se chtěli podívat? Já na to růžové jezero.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama